Zima v teple: jak a čím správně topit v krbu?

Zimní teploty strmě padají k nulovým hodnotám a věříme, že mnoho z nás doma uvítá po návratu z práce trochu toho příjemného, domácího tepla. Pokud jste se ve stínu ekonomiky tohoto roku rozhodli vyměnit vytápění plynem za romantický krb, pár rad, jak topit správně a ekonomicky, se vám rozhodně bude hodit. Ne každé dřevo dřevo totiž do krbu patří. Pojďme se podívat, které to je.


Ani kapka vody

Dřevo určené do krbu musí být suché, tzn. jeho obsah vody by měl být maximálně 20 %. Nejen, že topení vlhkým dřevem je neefektivní, může být i zdraví nebezpečné. Spalováním vlhkého dřeva dochází ke snížení výhřevnosti. Navíc při spalování nevysušeného dřeva dochází k uvolňování nebezpečných látek do ovzduší. Dehet a dým rozhodně nevoní, navíc vám krb můžou znečistit a ucpat.

Dřevo můžete koupit již usušené nebo si ho usušit sami. Doba sušení se pohybuje okolo 3 let a ovlivňuje ho proudění vzduchu. Vhodné je uskladnit dřevo ven a ochránit ho před deštěm, ať už stříškou nebo vhodnou plachtou. Není ideální ho skladovat ve sklepě. Vysoká vlhkost sklepa by mohla způsobit, že dřevo zplesniví.

314404387_561466505985161_2924608913483435591_n (1)


Tvrdá vs. měkká dřeva

Je obecně známo, že nejvhodnější dřeva pro vytápění v krbu jsou ta tvrdá. Dub, buk nebo ořech – ta všechna řadíme do skupiny tvrdých dřev, která jsou velmi oblíbená. Jejich skvělou vlastností je, že vydrží mnohem déle, lépe a stabilněji hořet, nevýhodou však může být cena. Tato dřeva bývají často mnohem dražší, než dřeva měkká.

Měkké dřevo má nízkou objemovou hmotnost, je proto lehké a velmi dobře hoří. Plamen pálící měkké dřevo bývá mnohem větší, nevydrží však dlouho. Smrk nebo jedle jsou skvělým příkladem měkkého dřeva. V krbu zatopí, ale jen na chvíli. Nechceme a ani nelze jednoznačně říct, že tvrdé dřevo je dobré a měkké není. Je to jen na vás a vašich potřebách, co a jak chcete vytápět. Pokud si nejste jisti, můžete dřevo kombinovat.

296077882_539913374574547_8182784471040305238_n


Tohle rozhodně nepalte

Topení v krbu má jistá pravidla. Z důvodu zachování kvality vašeho krbu a hlavně vašeho zdraví, nikdy byste v něm neměli pálit jiné materiály, než přírodní dřevo. Nepalte dřevo, které bylo v minulosti chemicky ošetřeno, například lakovaný či voskovaný nábytek. Do ovzduší se dostávají nebezpečné toxické látky, ohrožujete tím sebe i vaše blízké. Navíc vás snaha ušetřit na kvalitním dřevě může stát víc, než jste čekali, a to za servis vašeho krbu.

 IMG_0862

Dvoumetrový stolový set WYOMING se stane nedílnou součástí venkovních grilovaček. Lavice a stůl jsme vyrobili ze smrkového masivu a potřeli ochranným nátěrem, aby vám set vydržel co nejdéle