Péče o dřevěný nábytek: 3 největší chyby, kterých se možná dopouštíte i vy

Aby vám dřevěný nábytek dlouho vydržel, bez správné péče se neobejdete. Nábytek je každodenně vystavený mnoha vnějším vlivům – převážně jeho používání. Ty mohou kvalitu nábytku zásadně ovlivnit, je proto dobré vědět, jak a čím nábytek ochránit před jeho rychlým opotřebení. Co dřevěnému nábytku svědčí a čemu se naopak vyhnout?


Voda dřevu nesvědčí

Ať už máte nábytek chráněný voskem či lakem, je dobré si uvědomit, že ani tato ochrana není všemocná. Voda a vlhkost se dřevem zkrátka nejdou ruku v ruce, může se tak lehce stát, že nadměrná vlhkost (ale i sucho) způsobuje bobtnání či smršťování dřeva. To může vést k jeho poškození.

Mnoho z nás už převrhlo nějakou tu skleničku na konferenčním stolku. Pokud jde o čistou vodu, nic se neděje. Stůl otřete suchým hadříkem, stejně tak jako běžný úklid. Důležité je, aby nábytek nebyl vystaven dlouhodobému vlhku, například při skladování.

Orosená sklenice nebo vytékající voda z ní může snadno způsobit na dřevě nevzhledná kolečka. Proto využívejte podtácky, které stůl před vodou ochrání. Pokud už se stalo, dřevěný povrch můžete opravit přípravky na renovaci povrchu. Ty vybírejte dle typu dřeva a jeho úpravy. Pokud jsou škody na dřevě větší, přenechte korekci nábytku profesionálům. 

153_1759ee42-ce39-4287-afa6-255001db4c85

Sprej Surface Care je určen pro běžné a rychlé vyčištění malých ploch u podlah, odstranění skvrn z jídelních a konferenčních stolů


Pozor na ostré předměty

Na chvíli si odložíte na stolek klíče a je to tam. Rýha ve dřevě od ostří vašich klíčů. Nebojte, není nic ztraceno. V případě malých oděrek můžete využít opravné fixy nebo opravný vosk. Ten seženete v běžných hobby marketech za pár korun a prodává v mnoha odstínech dřeva. Vosk nahřejete a jeho malými kousky vyplníte případnou rýhu. Není to však trvalé a spásné řešení, na malinké škrábance však velmi dobře poslouží.  U větších, viditelnějších a hlubších rýh doporučujeme nechat povrch obrousit a znovu nalakovat.

Při běžném úklidu vždy berte suchý, čistý a jemný hadřík bez hrubého povrchu.

156_refresh-oziveni-povrchu-sprej-400-ml

RMC Refresh ve spreji je určen na běžnou údržbu olejovaných povrchů masívního dřeva nebo dýhovaných ploch.


Slunce a teplo

Dřevěný nábytek směřujte na místa, kde příliš nehrozí kontakt s teplem. A tím myslíme i (nejen) letní, přímé slunce. Slunce a horký vzduch může způsobit vyblednutí vašeho nábytku a navíc je vysoká pravděpodobnost, že dojde k jeho popraskání. V dnešní době se vyrábí UV nátěry určené na nábytek, které mají za úkol neblahý dopad slunečního záření potlačit. Využijete je primárně na zahradní nábytek, který vlivům počasí podléhá mnohem častěji.

Dřevěný nábytek je klasika, která vydrží, pokud se o něj dobře staráte. V MM Works nabízíme celou řadu prostředků pro každodenní úklid vašich stolů, stolků či jiného nábytku.

159_cef12316-3826-44b4-8fab-bb1c70f91db6

Sprej Refresh Eco slouží k údržbě olejovaného nábytku a oživení všech olejovaných ploch.